Marsdiep flink warmer in twintig jaar

din 16 februari 2010

Uit een publicatie van dr. Hendrik van Aken van het NIOZ blijkt dat de temperatuur van het zeewater in het Marsdiep tussen 1982 en 2004 met 1,5 graad Celsius is gestegen. Dat meldt de Waddenvereniging.

In de ‘Journal of Sea Research' verschijnt deze week een artikel van Hendrik van Aken, werkzaam bij het Koninklijk Nederlands Instituut voor Zeeonderzoek als fysisch-oceanograaf. Hij onderbouwt hierin de verklaring van de flinke temperatuurstijging van het zeewater in het Marsdiep, het zeegat tussen Texel en Den Helder, van 1,5 graad in 22 jaar. De directe invloed van CO2 en broeikasgassen verklaart deze stijging maar voor een derde. Het aantal uren zon in het voorjaar en de (meer westelijke) windrichting in de winter blijken een belangrijker oorzaak te zijn. De weersveranderingen zijn mogelijk wel een gevolg van de toename van broeikasgassen.
Deze studie onderbouwt de noodzaak van regionale klimaatmodellen. Toename van broeikasgassen in de atmosfeer werkt regionaal verschillend uit. Deze studie geeft aan dat de zeewatertemperatuur grotendeels afhankelijk is van regionale klimaatontwikkeling.

Gerelateerde goede doelen

Waddenvereniging

Vacatures

Naar vacatures »

Goede Doelen Gids

Goede Doelen Gids